Analiza cen transferowych

10.08.2016

Benchmarking study, czyli analiza cen transferowych jest ważnym narzędziem służącym ograniczaniu ryzyka podatkowego. Niedługo stanie się też obowiązkowym elementem dokumentacji podatkowej dla części podatników.

Ceny transferowe stały się przedmiotem bacznej obserwacji ze strony organów podatkowych. Od 2017 roku analiza danych porównawczych będzie obligatoryjnym elementem dokumentacji cen transferowych dla podatników o przychodach lub kosztach przekraczających 10 mln euro. Jednak już obecnie organy podatkowe zapowiadają kontrole w zakresie cen transferowych, wzywając podatników do uprzedniego skorygowania nierynkowych rozliczeń. Dlatego warto już teraz pomyśleć o przeprowadzeniu analizy stosowanych cen.

Analiza cen transferowych ma na celu określenie poziomu cen lub marż dla transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi za pomocą metod statystycznych i w oparciu o dane finansowe dotyczące rynkowych transakcji. Może ona służyć zarówno: ustaleniu poziomu wynagrodzenia w dopiero planowanych transakcjach, jak i weryfikacji i uzasadnieniu rynkowego charakteru cen już stosowanych przez podmioty powiązane.

Celem badania jest ograniczenie ryzyka kwestionowania cen przez organy podatkowe, które dzięki nowym wymogom odnośnie dokumentacji podatkowej będą miały lepsze możliwości weryfikacji stosowanych cen i ich zakwestionowania w toku kontroli.

Niezależnie zatem od wymogów formalnych warto rozważyć wcze­ śniejsze (np. już w 2016 roku) dokonanie analizy porównawczej cen we własnym zakresie w celu zweryfikowania, czy warunki przeprowadzanych transakcji są na poziomie rynkowym i w razie potrzeby podjęcie niezbędnych działań korygujących.

ABC Tax specjalizuje się w obszarze cen transferowych, w tym w  przygotowywaniu analiz cen transferowych w oparciu o przepisy polskiego prawa i wytyczne międzynarodowe oraz z wykorzystaniem rzetelnych i wiarygodnych danych finansowych na temat transakcji porównywalnych. Możemy wspomóc także Państwa w tych działaniach.

Dlaczego warto dokonać benchmarking study już dziś?

  • weryfikacja i uzasadnienie rynkowych warunków transakcji;
  • zwiększenie bezpieczeństwa podatkowego;
  • minimalizacja ryzyka zakwestionowania cen w trakcie kontroli podatkowej.

Kto powinien przeprowadzić analizę? Podatnicy zawierający transakcje z podmiotami powiązanymi, jeżeli:

  • obroty podatnika przekraczają 10 mln EUR;
  • podatnik ma wątpliwości co do rynkowego cen;
  • podatnik chce ograniczyć ryzyko kwestionowania cen.

Komentarze

0