Ceny transferowe nadal priorytetem dla Ministerstwa Finansów

30.08.2016

Ministerstwo Finansów poinformowało właśnie o rezultatach kontroli skarbowych przeprowadzonych w I półroczu 2016 r. Z komunikatu MF wynika, iż zanotowano znaczny wzrost skuteczności kontroli, którego skutkiem jest m.in. wydanie decyzji przez kontrolerów na kwotę 9 591,8 mln zł (wzrost o 36,6%. wobec I półrocza 2015 r.) oraz złożenie korekt deklaracji na kwotę 336,6 mln zł (wzrost o 270,5% wobec I  półrocza 2015 r.).

Obszarem szczególnego zainteresowania organów kontroli skarbowej są ceny transferowe. Wyraźnie widać, że Ministerstwo konsekwentnie realizuje swoje zapowiedzi z grudnia 2015 r., kiedy to poinformowało, iż jednym z priorytetów na 2016 r. będzie badanie obszaru cen transferowych m.in. przez zwiększenie liczby kontroli oraz rozbudowę zasobów osobowych. Z naszych obserwacji wynika, że  obecnie organy coraz częściej wszczynają kontrole za ostanie lata (2014-2015).

Dodatkowo Ministerstwo Finansów stale powiększa zasoby osobowe i merytoryczne, których zadaniem jest zwiększenie efektywności kontroli w zakresie cen transferowych. Do powołanego w 2014 r. Zespołu Zadaniowego do Spraw Kontroli Podmiotów Powiązanych oraz utworzonych w Warszawie i Łodzi centrów kompetencyjnych ds. cen transferowych dodano kolejną komórkę organizacyjną związaną z cenami transferowymi. Ministerstwo Finansów zdecydowało się w sierpniu 2016 r. zreorganizować Departament do Spraw Systemu Podatkowego. Od teraz ma on wspierać Ministerstwo w zawieraniu z podatnikami porozumień w zakresie ustalania cen transferowych.

W obliczu działań podejmowanych przez Ministerstwo Finansów, jak i wchodzących w życie od 1 stycznia 2017 r. istotnych zmian w zakresie cen transferowych rekomendujemy Państwu zwrócenie uwagi na problematykę rozliczeń z podmiotami powiązanymi.

Komentarze

0