Ryczałt za użytkowanie samochodów służbowych a wydatki na paliwo

10.01.2015

Od 1 stycznia 2015 r. pracownikom, którzy wykorzystują samochody służbowe do prywatnych celów dolicza się na potrzeby podatku dochodowego zryczałtowany przychód. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy ryczałt ten dotyczy  wyłącznie udostępnienia samego pojazdu, czy też uwzględnia również koszty paliwa wykorzystywanego w celach prywatnych.

Dotychczas organy podatkowe jednomyślnie stwierdzały, iż ryczałt za użytkowanie samochodów służbowych nie obejmuje kosztów paliwa wykorzystywanego do celów prywatnych (np. sygn. IPTPB1/4511-867/15-5/MAP, sygn.1061IPTPB1.4511.88.2016.2.SK). Co za tym idzie, pracownik korzystający z samochodu służbowego powinien albo zwrócić pracodawcy koszt paliwa wykorzystanego do jazd prywatnych, albo należałoby doliczyć mu z tego tytułu dodatkowy przychód do opodatkowania). Zgodnie z takim podejściem, jeżeli pracodawca nie zastosuje, któregoś z tych rozwiązań naraża się na ryzyko podatkowe.

Zmianę mogą jednak przynieść sądy administracyjne. W wydanym niedawno orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, wskazał bowiem, iż „wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje również udostępnienie danemu pracownikowi paliwa, które nie stanowi odrębnego świadczenia” (sygn. I SA/Op 68/16).

Jest to podejście korzystne i dla pracodawców i dla pracowników – ogranicza ono obciążenia fiskalne. Do momentu wyraźnej zmiany podejścia przez organy podatkowe (lub doprecyzowania przepisów) należy jednak pamiętać o potencjalnym ryzyku związanym z brakiem opodatkowania kosztów paliwa wykorzystanego przez pracowników do jazd prywatnych.

Niezależnie od powyższego, warto również przeanalizować, z jakimi jazdami pracownika podatnik ma do czynienia. W niektórych przypadkach bowiem, przejazdy pracownika między domem a miejscem pracy mogą być uznane za jazdy służbowe, a tym samym nie podlegające obowiązkowi rozliczania jako użytek prywatny.

Komentarze

0